Image for RMCW0508FT1M60 is not available
RMCW0508FT1M60
DigiKey Part Number
738-RMCW0508FT1M60TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCW0508FT1M60
Description
RES, 0508, 1.6 MOHM, 1%, 0.75W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCW0508FT1M60 Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)