RMCS2512FT750K
DigiKey Part Number
738-RMCS2512FT750KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS2512FT750K
Description
RES 750K OHM 1% 1W 2512
Detailed Description
750 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
EDA/CAD Models
RMCS2512FT750K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)