RMCS2512FT3R60
DigiKey Part Number
738-RMCS2512FT3R60TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS2512FT3R60
Description
RES 3.6 OHM 1% 1W 2512
Detailed Description
3.6 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
EDA/CAD Models
RMCS2512FT3R60 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)