RMCS2010FT8K06
DigiKey Part Number
738-RMCS2010FT8K06TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS2010FT8K06
Description
RES 8.06K OHM 1% 3/4W 2010
Detailed Description
8.06 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
EDA/CAD Models
RMCS2010FT8K06 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)