RMCS2010FT3K74
DigiKey Part Number
738-RMCS2010FT3K74TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS2010FT3K74
Description
RES 3.74K OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.74 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCS2010FT3K74 Models
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)