RMCS1210FT47K5
DigiKey Part Number
738-RMCS1210FT47K5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS1210FT47K5
Description
RES 47.5K OHM 1% 1/3W 1210
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47.5 kOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCS1210FT47K5 Models
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)