RMCS1210FT24K3
DigiKey Part Number
738-RMCS1210FT24K3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS1210FT24K3
Description
RES 24.3K OHM 1% 1/3W 1210
Detailed Description
24.3 kOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
EDA/CAD Models
RMCS1210FT24K3 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)