RMCS1206JT10M0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
10 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
RMCS1206JT10M0
DigiKey Part Number
738-RMCS1206JT10M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS1206JT10M0
Description
RES 10M OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCS1206JT10M0 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)