RMCS1206FT300R
DigiKey Part Number
738-RMCS1206FT300RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS1206FT300R
Description
RES 300 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
300 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
EDA/CAD Models
RMCS1206FT300R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)