RMCS1206FT2R49 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
Vishay Dale
2.49 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
RMCS1206FT2R49
DigiKey Part Number
RMCS1206FT2R49-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS1206FT2R49
Description
RES 2.49 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCS1206FT2R49 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)