RMCS0805JT1K60 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
1.6 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
RMCS0805JT1K60
DigiKey Part Number
738-RMCS0805JT1K60TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS0805JT1K60
Description
RES 1.6K OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCS0805JT1K60 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)