RMCS0603JT1K60 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
1.6 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
RMCS0603JT1K60
DigiKey Part Number
738-RMCS0603JT1K60TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS0603JT1K60
Description
RES 1.6K OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCS0603JT1K60 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)