RMCS0603JT10R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
10 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
RMCS0603JT10R0
DigiKey Part Number
RMCS0603JT10R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS0603JT10R0
Description
RES 10 OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCS0603JT10R0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)