RMCS0603FT42K2
DigiKey Part Number
RMCS0603FT42K2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS0603FT42K2
Description
RES 42.2K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
42.2 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
EDA/CAD Models
RMCS0603FT42K2 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)