RMCS0402JT5M10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
5.1 MOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
RMCS0402JT5M10
DigiKey Part Number
738-RMCS0402JT5M10TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS0402JT5M10
Description
RES 5.1M OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCS0402JT5M10 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)