RMCS0402JT1K20
DigiKey Part Number
738-RMCS0402JT1K20TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS0402JT1K20
Description
RES 1.2K OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
1.2 kOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
EDA/CAD Models
RMCS0402JT1K20 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)