RMCS0402JT110R
DigiKey Part Number
738-RMCS0402JT110RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS0402JT110R
Description
RES 110 OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
110 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
EDA/CAD Models
RMCS0402JT110R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)