RMCS0201JT8M20
DigiKey Part Number
738-RMCS0201JT8M20TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS0201JT8M20
Description
RES, AS, 0201, 8.2 MOHM, 5%, 0.0
Detailed Description
±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
EDA/CAD Models
RMCS0201JT8M20 Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Active
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.009" (0.23mm)