RMCP2512JT51K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
51 kOhms ±5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCP2512JT51K0
DigiKey Part Number
738-RMCP2512JT51K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP2512JT51K0
Description
RES 51K OHM 5% 2W 2512
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCP2512JT51K0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)