RMCP2512JT4K30-UP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
4.3 kOhms ±5% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
RMCP2512JT4K30-UP
DigiKey Part Number
738-RMCP2512JT4K30-UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP2512JT4K30-UP
Description
RES, 2512, 4.3 KOHM, 5%, 3W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCP2512JT4K30-UP Models
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.027" (0.68mm)