RMCP2512FT8K45
DigiKey Part Number
738-RMCP2512FT8K45TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP2512FT8K45
Description
RES 8.45K OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.45 kOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCP2512FT8K45 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)