RMCP2512FT1R50-UP
DigiKey Part Number
738-RMCP2512FT1R50-UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP2512FT1R50-UP
Description
RES, 2512, 1.5 OHM, 1%, 3W
Detailed Description
1.5 Ohms ±1% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RMCP2512FT1R50-UP Models
Category
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.027" (0.68mm)