RMCP2010JT7K60
DigiKey Part Number
RMCP2010JT7K60-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP2010JT7K60
Description
RES 7.6K OHM 5% 1W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.6 kOhms ±5% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCP2010JT7K60 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)