RMCP2010FT2K10-UP
DigiKey Part Number
738-RMCP2010FT2K10-UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP2010FT2K10-UP
Description
RES, 2010, 2.1 KOHM, 1%, 1.5W
Detailed Description
2.1 kOhms ±1% 1.5W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RMCP2010FT2K10-UP Models
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)