RMCP2010FT10R5-UP
DigiKey Part Number
738-RMCP2010FT10R5-UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP2010FT10R5-UP
Description
RES, 2010, 10.5 OHM, 1%, 1.5W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.5 Ohms ±1% 1.5W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCP2010FT10R5-UP Models
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)