RMCP1210JT20R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 45.957
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 2.898
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Similar
YAGEO
Similar
20 Ohms ±5% 0.667W, 2/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCP1210JT20R0
DigiKey Part Number
RMCP1210JT20R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP1210JT20R0
Description
RES 20 OHM 5% 2/3W 1210
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCP1210JT20R0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)