RMCP1210FT4K70
DigiKey Part Number
738-RMCP1210FT4K70TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCP1210FT4K70CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCP1210FT4K70DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP1210FT4K70
Description
RES 4.7K OHM 1% 2/3W 1210
Detailed Description
4.7 kOhms ±1% 0.667W, 2/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCP1210FT4K70 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)