RMCP1210FT27K4
DigiKey Part Number
738-RMCP1210FT27K4TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP1210FT27K4
Description
RES 27.4K OHM 1% 2/3W 1210
Detailed Description
27.4 kOhms ±1% 0.667W, 2/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCP1210FT27K4 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)