RMCP1210FT1K21
DigiKey Part Number
738-RMCP1210FT1K21TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP1210FT1K21
Description
RES 1.21K OHM 1% 2/3W 1210
Detailed Description
1.21 kOhms ±1% 0.667W, 2/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCP1210FT1K21 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)