RMCP1210FT102R
DigiKey Part Number
738-RMCP1210FT102RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP1210FT102R
Description
RES 102 OHM 1% 2/3W 1210
Detailed Description
102 Ohms ±1% 0.667W, 2/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCP1210FT102R Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)