RMCP1206ZT0R00
DigiKey Part Number
738-RMCP1206ZT0R00TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCP1206ZT0R00CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCP1206ZT0R00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP1206ZT0R00
Description
RES 0 OHM JUMPER - 1206
Detailed Description
0 Ohms Jumper 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCP1206ZT0R00 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)