RMCP1206JT510R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 5.876
Datasheet
510 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCP1206JT510R
DigiKey Part Number
RMCP1206JT510R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP1206JT510R
Description
RES 510 OHM 5% 1/2W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCP1206JT510R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)