RMCP1206JT33K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
33 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCP1206JT33K0
DigiKey Part Number
738-RMCP1206JT33K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP1206JT33K0
Description
RES 33K OHM 5% 1/2W 1206
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCP1206JT33K0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)