RMCP1206JT1K20-UP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
1.2 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
RMCP1206JT1K20-UP
DigiKey Part Number
738-RMCP1206JT1K20-UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP1206JT1K20-UP
Description
RES, 1206, 1.2 KOHM, 5%, 0.75W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCP1206JT1K20-UP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)