RMCP1206FT63K4
DigiKey Part Number
738-RMCP1206FT63K4TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP1206FT63K4
Description
RES 63.4K OHM 1% 1/2W 1206
Detailed Description
63.4 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCP1206FT63K4 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)