RMCP0805JT300K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
300 kOhms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCP0805JT300K
DigiKey Part Number
738-RMCP0805JT300KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP0805JT300K
Description
RES 300K OHM 5% 1/3W 0805
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCP0805JT300K Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)