RMCP0805JT27R0-UP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
27 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
RMCP0805JT27R0-UP
DigiKey Part Number
738-RMCP0805JT27R0-UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP0805JT27R0-UP
Description
RES, 0805, 27 OHM, 5%, 0.5W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCP0805JT27R0-UP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)