RMCP0805FT715K
DigiKey Part Number
738-RMCP0805FT715KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP0805FT715K
Description
RES 715K OHM 1% 1/3W 0805
Detailed Description
715 kOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCP0805FT715K Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)