RMCP0805FT1M62-UP
DigiKey Part Number
738-RMCP0805FT1M62-UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP0805FT1M62-UP
Description
RES, 0805, 1.62 MOHM, 1%, 0.5W
Detailed Description
1.62 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RMCP0805FT1M62-UP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)