RMCP0603JT47R0-UP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
47 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
RMCP0603JT47R0-UP
DigiKey Part Number
738-RMCP0603JT47R0-UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP0603JT47R0-UP
Description
RES, 0603, 47 OHM, 5%, 0.33W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCP0603JT47R0-UP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)