RMCP0402JT3M30-UP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
3.3 mOhms ±5% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
RMCP0402JT3M30-UP
DigiKey Part Number
738-RMCP0402JT3M30-UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP0402JT3M30-UP
Description
RES, 0402, 3.3 MOHM, 5%, 0.2W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RMCP0402JT3M30-UP Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.012" (0.30mm)