RMCP0402JT16K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
KOA Speer Electronics, Inc.
16 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCP0402JT16K0
DigiKey Part Number
738-RMCP0402JT16K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP0402JT16K0
Description
RES 16K OHM 5% 1/8W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCP0402JT16K0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)