RMCP0402FT9R53-UP
DigiKey Part Number
738-RMCP0402FT9R53-UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP0402FT9R53-UP
Description
RES, 0402, 9.53 OHM, 1%, 0.2W
Detailed Description
9.53 Ohms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RMCP0402FT9R53-UP Models
Category
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.012" (0.30mm)