RMCP0402FT29R4
DigiKey Part Number
738-RMCP0402FT29R4TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP0402FT29R4
Description
RES 29.4 OHM 1% 1/8W 0402
Detailed Description
29.4 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCP0402FT29R4 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)