RMCP0201FT348K
DigiKey Part Number
738-RMCP0201FT348KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP0201FT348K
Description
RES, 0201, 348 KOHM, 1%, 0.063W
Detailed Description
348 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RMCP0201FT348K Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.009" (0.23mm)