RMCF2010JT1K20
DigiKey Part Number
RMCF2010JT1K20TR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF2010JT1K20CT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF2010JT1K20DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF2010JT1K20
Description
RES 1.2K OHM 5% 3/4W 2010
Detailed Description
1.2 kOhms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF2010JT1K20 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)