RMCF2010FT6K19
DigiKey Part Number
738-RMCF2010FT6K19TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCF2010FT6K19CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF2010FT6K19
Description
RES 6.19K OHM 1% 3/4W 2010
Detailed Description
6.19 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF2010FT6K19 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)