RMCF1210JT6K20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 4.900
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Upgrade
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
6.2 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF1210JT6K20
DigiKey Part Number
RMCF1210JT6K20TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF1210JT6K20
Description
RES 6.2K OHM 5% 1/2W 1210
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF1210JT6K20 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)