RMCF1210FT47K5
DigiKey Part Number
738-RMCF1210FT47K5TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCF1210FT47K5CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCF1210FT47K5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF1210FT47K5
Description
RES 47.5K OHM 1% 1/2W 1210
Detailed Description
47.5 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF1210FT47K5 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)