RMCF1206FT40R2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 24.047
Datasheet
Direct
Vishay Dale
Vishay Dale
Upgrade
Similar
YAGEO
Similar
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
YAGEO
40.2 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMC SERIES
RMCF1206FT40R2
DigiKey Part Number
RMCF1206FT40R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF1206FT40R2CT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF1206FT40R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF1206FT40R2
Description
RES 40.2 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF1206FT40R2 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)